Genie to nowo powstający model sztucznej inteligencji, nad którym pracuje Google. Będzie zdolny do generowania interaktywnych gier wideo 2D na podstawie tekstu lub obrazu. Szykuje się rewolucja w sektorze gamingu?
AI nie zwalnia tempa. Google ogłosiło, że pracuje nad technologią sztucznej inteligencji, która może zrewolucjonizować rynek gier, co za tym udzie może uszuplić wiele miejsc pracy. Z technologicznego punktu widzenia – Genie wygląda intrygująco, ale branża gamingu i tak bez zaawansowanych, autonomicznych modelów AI przeżywa kryzys. W samym 2023 roku pracę straciło 6500 osób, a 2024 wcale nie zaczął się różowo, bo liczba ta została już przekroczona. Przypominam, że mamy dopiero marzec.
Genie od Google to nowy model AI, który może sporo zamieszać w segmencie gamingu
Riot Games pozbawił miejsc pracy aż 11% swoich pracowników, Sony i Electronic Arts oraz Microsoft również idą za ciosem. I w tym momencie – na białym koniu sztucznej inteligencji wbija Google zapowiadając Genie, czyli gamingowy AI.
Wartym odnotowania jest fakt, że Genie będzie pierwszym narzędziem AI w segmencie gamingu. Google przeprowadziło na razie pierwsze testy i pewnie trochę jeszcze potrwa, zanim model finalnie zadebiutuje, ale wygląda na to, że kolejny segment może być wspomagany przez sztuczną inteligencję.
Co tak właściwie będzie potrafił Genie? W skrócie: model będzie mógł wykreować nieskończoną różnorodność grywalnych (kontrolowanych akcji) światów na podstawie syntetycznych obrazów, zdjęć, a nawet szkiców. Składa się z czasoprzestrzennego tokenizatora wideo, autoregresyjnego modelu dynamiki oraz prostego i skalowalnego modelu ukrytego działania. Genie oglądając filmy będzie się uczył i tworzył cały świat gry oraz kreował sceny dynamiczne. On nie tylko będzie przetwarzał materiał źródłowy na nowy produkt, ale również będzie wyciągał esencję z ukrytych działań, które będą spójne w wygenerowanych środowiskach.
Czy Gemie odbije się na zwolnieniach pracowników?
Grafika, zdjęcie czy nawet odręcznie narysowany szkic będzie materiałem, z którego Gemie będzie generował tło środowiska w grze. Wśród opcji nowego modelu AI znajdziemy również tworzenie postaci i konfigurowanie sterowania. To w sumie ponad miliard różnych parametrów. Kiedy Gemie ujrzy światło dzienne – nie wiadomo, ale AI wkracza do kolejnego obszaru, jakim jest gaming i tworzenie produktów dla graczy. Na razie tylko dla podstawowych platformówek 2D, ale od czegoś trzeba zacząć.
Czy hipoteczny sukces odbije się na pracownikach? Z całą pewnością, bo i bez ingerencji AI wiele osób traci pracę. Rzekłbym, że Gemie pojawiło się w najgorszym/najlepszym momencie. Powodzenie takiego modelu na rynku może spowodować redukcje etatów.
Pamiętajmy jednak, że ta sztuczna inteligencja to nie jest samoświadomy byt. Ktoś musi wybrać promt, sprawdzić efekty prac i zatwierdzić skończony projekt. Jestem ciekaw działania Gemie i czy faktycznie efekty będą na tyle zadowalające, że producenci będą chcieli w pełni zaufać nowej technologii. Będziemy śledzić temat, ale jedno jest pewne – Google już zapisuje się w historii jako pierwsza firma, która wystosowała model AI do tworzenia gier komputerowych.
Ten artykuł nie został napisany przy pomocy żadnego chatbota.