AlphaFold 3 to nowy model sztucznej inteligencji opracowany przez Google DeepMind i Isomorphic Labs. Jego twórcy żywią duże nadzieje w kontekście medycyny. Głównym zadaniem AlphaFold 3 ma być przewidywanie struktur białek, DNA, RNA, ligandów i innych substancji oraz ich interakcji.
Google w artykule opublikowanym w Nature przedstawia AlphaFold 3 i chwali się pierwszymi wynikami. W przypadku interakcji białek z innymi typami cząsteczek zauważalna jest co najmniej 50-procentowa poprawa w porównaniu z istniejącymi metodami przewidywania, a dla niektórych ważnych kategorii interakcji dokładność przewidywania podwoiła się.
AlphaFold 3 będzie rewolucją na rynku modeli AI w segmencie medycyny?
Naukowcy mają bezpłatny dostęp do większości jego możliwości za pośrednictwem nowo uruchomionego AlphaFold Server – łatwego w użyciu narzędzia badawczego. Aby wykorzystać potencjał AlphaFold 3 w projektowaniu leków, Isomorphic Labs współpracuje już z firmami farmaceutycznymi w celu zastosowania go do rzeczywistych wyzwań związanych z projektowaniem leków, a ostatecznie do opracowania nowych, zmieniających życie terapii dla pacjentów.
Model opiera się na fundamentach AlphaFold 2, który w 2020 roku dokonał fundamentalnego przełomu w przewidywaniu struktury białek. Jak dotąd miliony badaczy na całym świecie wykorzystało AlphaFold 2 do dokonania odkryć w takich dziedzinach, jak szczepionki przeciwko malarii, leczenie raka i projektowanie enzymów.
Mając wprowadzoną listę cząsteczek, AlphaFold 3 generuje ich wspólną strukturę 3D, ujawniając, jak wszystkie do siebie pasują. Modeluje duże bio-cząsteczki, takie jak białka, DNA i RNA, a także małe cząsteczki, znane również jako ligandy – kategoria obejmująca wiele leków. Co więcej, AlphaFold 3 może modelować modyfikacje chemiczne tych cząsteczek, które kontrolują zdrowe funkcjonowanie komórek, a zakłócenie może prowadzić do choroby.
AlphaFold 3 oraz platforma badawcza AlphaFold Server jest już dostępna dla wybranych naukowców
AlphaFold 3 przenosi świat biologiczny do wysokiej rozdzielczości. Pozwala naukowcom zobaczyć systemy komórkowe w całej ich złożoności, poprzez struktury, interakcje i modyfikacje. To nowe spojrzenie na cząsteczki życia ujawnia, w jaki sposób są one wszystkie połączone i pomaga zrozumieć, jak te połączenia wpływają na funkcje biologiczne – takie jak działanie leków, produkcja hormonów i chroniący zdrowie proces naprawy DNA.
Oprócz modelu AI firma DeepMind udostępnia niektórym badaczom bezpłatnie platformę badawczą AlphaFold Server. Serwer oparty na AlphaFold 3 umożliwia naukowcom generowanie prognoz struktury biomolekularnej niezależnie od dostępu do mocy obliczeniowej.
Czy AI pomoże lekarzom na opracowanie nowych leków i terapii dla pacjentów? Miejmy nadzieję, bo to jest właśnie to wykorzystanie sztucznej inteligencji, które może zdecydowanie nieść wsparcie ludziom, ich zdrowiu, a nawet życiu. To oczywiście nie zastępstwo, a kooperacja, czyli przyśpieszenie ważnych procesów. Trzymam kciuki i czekam na pierwszy wyniki.
Żródło: Google Blog