Czy roboty AI mogą wypracować własną świadomość emocjonalną? To pytanie, które raz na jakiś czas często pojawia się w dyskursie technologicznym odnośnie sztucznej inteligencji. Czy jest to w ogóle możliwe? Temat znów powrócił za sprawą dosyć specyficznego wypadku, który miał miejsce w Korei Południowej.
Robot AI pełnił funkcję urzędnika administracyjnego w Radzie Miasta Gumi w Korei Południowej. Cyborg zajmował to stanowisko od sierpnia 2023 roku i do jego obowiązków należało m.in. dostarczanie dokumentów w obiekcie. Mógł używać wind, miał własną kartę dostępu i pracował między 9:00, a 18:00. Był cennym wsparciem żywych urzędników. Pewnego dnia doszło do pewnego incydentu, w wyniku którego robot uległ zniszczeniu.
Robot AI popełnił samobójstwo?
Robot AI zeskoczył ze schodów i trzeba przyznać, że był to dosyć efektowny upadek, bowiem urzędnik pokonał w powietrzu dystans sześć i pół stopy. To nie mogło skończyć się dobrze. Do zdarzenia doszło 26 czerwca 2024 roku, a świadkowie poddawali pod dyskusje, czy faktycznie była to tylko awaria urządzenia, czy świadome działanie, czyli mówiąc wprost – akt samobójczy? Podobno robot krążył w miejscu u szczytu schodów, zanim postanowił wykonać skok życia.
Z urzędnika AI niewiele zostało, a władze miasta rozpoczęły proces analizy, co wywołało takie zachowanie robota. Jego kawałki zostały zebrane i są prowadzone badania przez Bear Robotics – kalifornijską firmę produkującą robota. Naukowcy raczej nie biorą pod uwagę, że cyborg zyskał świadomość i natłok obowiązków spowodował, że postanowił porwać się na swoje zmechanizowane życie. Niemniej jednak specjaliści chcą dociec, co się wydarzyło i ulepszyć swoją technologię, aby w przyszłości nie doszło do podobnych incydentów.
Praca w Korei Południowej jest ciężka nawet dla robotów
Na razie zrobotyzowany pomocnik biurowy AI nie zostanie zastąpiony kolejnym robotem, nad czym na pewno ubolewa wiele osób, bowiem był dużym wsparciem w codziennych obowiązkach urzędników. Czy roboty mogą zyskać własną świadomość? Czy są w stanie cierpieć psychicznie i porwać się na swoje życie? Brzmi to jak scenariusz filmów Sci-fi, ale czy jesteśmy pewni, że fabuła np. Terminatora czy Ja, Robot to taka niemożliwa wizja świata?
Na to pytanie pewnie prędko odpowiedzi nie poznamy, ale jeśli jest w tych wszystkich gdybaniach jest chociaż ziarno prawdy, to mamy bardzo dobrą antyreklamę pracy w urzędach w Korei Południowej, że nawet roboty nie dają psychicznie rady.
Żródło: Hindustan Times
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai