Alexis Bogan straciła głos. Dzięki AI jest w stanie porozmawiać ze znajomymi

Alexis Bogan już myślała, że nigdy w życiu nie będzie w stanie porozmawiać z innymi ludźmi. Na wskutek wypadku i operacji niemalże całkowicie straciła swój głos. Na szczęście żyjemy w czasach technologii i po raz kolejny AI przyszła z pomocą.

Dziewczyna przeszła w sierpniu 2023 roku bardzo poważną operację. Lekarze usunęli zagrażający jej życiu guz, umiejscowiony w tylnej części mózgu. Kiedy miesiąc później wyjęto rurkę do oddychania, Bogan miała problemy z przełykaniem. Miesiące rehabilitacji pomogły jej wyzdrowieć, ale jej mowa jest mocno ograniczona. Przyjaciele, nieznajomi i członkowie jej rodziny mają trudności ze zrozumieniem, co ona próbuje im powiedzieć.

Alexis Bogan odzyskałą głos dzięki AI

Alexi Bogan
fot. AP Photo/Josh Reynolds

Na szczęście z pomocą przyszła AI. Alexis Bogan odzyskała głos, tylko, że brzmiący nieco… syntetycznie. Jest to klon głosu dziewczyny, przetworzony przez aplikację na smartfonie. Za wzór posłużyła archiwalna próbka głosu dziewczyny. Dzięki 15-sekundowemu nagraniu, na którym zarejestrowano jak Alexis gotuje i tłumaczy jakich składników używać,system miał na czym pracować, aby stworzyć jak najbardziej realną kopię. Wystarczy wpisać komendę na telefonie, a AI ekspresowo przeczyta tekst głosem Alexis Bogan.

Cześć, czy mogę prosić o wielkie mrożone espresso z mlekiem owsianym z brązowym cukrem

głos AI Bogan, gdy trzymała telefon za oknem samochodu w kawiarni Starbucks.

Bogan jest jedną z pierwszych osób – jedyną ze swoim schorzeniem – której udało się odtworzyć utracony głos za pomocą nowego silnika głosowego OpenAI. Niektórzy inni dostawcy sztucznej inteligencji, na przykład start-up ElevenLabs, przetestowali podobną technologię dla osób z wadami i utratą mowy – w tym z prawniczką, która teraz na sali sądowej używa klona głosu.

Czy klonowanie głosu to niebezpieczna technologia?

Obecnie Alexis Bogan korzysta z aplikacji około 40 razy dziennie i przesyła opinie, które, jak ma nadzieję, pomogą przyszłym pacjentom. Jednym z jej pierwszych eksperymentów była rozmowa z dziećmi w przedszkolu, w którym pracuje jako asystentka nauczyciela. Wpisała „ha ha ha ha”, oczekując odpowiedzi robota. Ku jej zdziwieniu zabrzmiało to jak jej dawny śmiech.

Lekarze Alexis Bogan rozpoczęli klonowanie głosów innych chętnych pacjentów ze stanu Rhode Island i mają nadzieję wprowadzić tę technologię do szpitali na całym świecie. OpenAI stwierdziło, że ostrożnie rozszerza wykorzystanie Voice Engine, który nie jest jeszcze publicznie dostępny.

Czy głos AI młodej kobiety będzie ulegał modulacji z wiekiem?

Alexis Bogan
fot. AP Photo/Josh Reynolds

To oczywiście rodzi pytania, czy taka technologia powinna być wykorzystywana i propagowana. Przecież to inspiracja dla oszustów, którzy za pomocą AI mogą wygenerować głos, który będzie udawał inne osoby. Zresztą tego typu przestępstwa już mają miejsce. Jakiś czas temu pisałem o pewnym nauczycielu, który w ramach zemsty oczerniał dyrektora szkoły. Wiele osób nie zwróciło uwagi, że nagranie było fejkiem. Niebezpieczna technologia, która jednak może nieść wiele pożytku.

Jedyne nad czym Alexis się zastanawia, to jak jej głos będzie brzmiał za parę lat i na starość. Czy AI będzie w stanie zmodulować głos tak, aby był dostosowany do wieku? Nie wątpię, że programiści już zastanawiają się jak rozwiązać tę kwestię.

Żródło: Daily Press

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments