Anthropic może być dla Was nieznany. To jednak równie ciekawy gracz na rynku AI, co OpenAI. Jego model językowy Claude 3 (Opus) jest dużą konkurencją dla ChataGPT. W najnowszym wydaniu ma nawet nad nim górować możliwościami.
Anthropic to start-up AI, który w bardzo krótkim czasie zyskał miano jednorożca. Pomogły w tym dofinansowanie od Google oraz Amazon, które wyniosły odpowiednio 2 oraz 4 miliardy dolarów! W połowie stycznia poinformowano, że firma w kolejnej rundzie inwestycyjnej pozyskała dodatkowe 750 milionów dolarów od różnych podmiotów. Tym samym podnosząc swoją wycenę rynkową do 18,4 miliardów dolarów! Warto się wiec przyjrzeć nowościom ogłoszonym wczoraj przez Anthropic.
Anthropic i nowy Claude 3 (Opus)
Claude 3 to – jak łatwo się domyśleć – to już trzecia iteracja tego modelu językowego. Tym razem Anthropic nie tylko daje do zrozumienia, że w końcu może nawiązać walkę z konkurentami jak ChatGPT (w wersji GPT-4) lub Gemini (ale tylko w wersji 1.0 Ultra, nie – 1.5 Ultra), ale nawet z nimi wygrywać, co pokazują wykresy z benchmarków w załącznikach.
Nowy Anthropic Claude 3 wprowadził wiele zmian. Ta najbardziej powierzchowna, ale za to najbardziej dobitna dotyczy konkretnego elementu. Odnosi się ona do wprowadzenia możliwości multimodalnej analizy danych. To pierwszy taki przypadek w historii Anthropic, gdy jej GenAI potrafi analizować nie tylko wprowadzony tekst, ale również przeszukiwać typy danych takich jak: zdjęcia, wykresy, grafiki, slajdy, pliki PDF czy też inne typy plików. To ogromny przełom dla funkcjonalności Claude. Anthropic chwali się tu również znacznie mniejszym stosunkiem halucynacji danych oraz popełnianych błędów. Znacznie mniejszy jest tu również stosunek braku zrozumienia zadanych pytań oraz ich odrzuceń.
Claude 3 udostępniany jest w trzech modelach — Haiku, Sonnet oraz Opus, które mają odpowiadać różnym potrzebom i są znacznie bardziej zróżnicowane cenowo. Wszystkie modele Claude 3 wykazują też zwiększone możliwości w zakresie analizy i prognozowania, tworzenia zaawansowanych treści, generowania kodu i konwersacji w językach innych niż angielski, takich jak hiszpański, japoński lub francuski.
W materiale, który możecie znaleźć na blogu firmy przeczytacie o wszelkich zmianach i ulepszeniach, które prowadza nowy model językowy Claude 3.