Claude 3 Opus to model językowy AI od start-upu Anthropic, który tydzień temu zachwalał go pod kątem konkurencji dla ChatGPT-4. Czy jest to chwyt marketingowy? W sieci pojawił się pewien przykład, który ilustruje, że faktycznie inne chatboty mogą wydać się mniej atrakcyjne. Jednak po kolei. Przypomnijmy o możliwościach Claude 3 Opus.
To przede wszystkim wprowadzenie możliwości multimodalnej analizy danych. Potrafi analizować nie tylko wprowadzony tekst, ale również przeszukiwać typy danych takich jak: zdjęcia, wykresy, grafiki, slajdy, pliki PDF czy też inne typy plików. Anthropic chwali się tu również znacznie mniejszym stosunkiem halucynacji danych oraz popełnianych błędów. Znacznie mniejszy jest tu stosunek braku zrozumienia zadanych pytań oraz ich odrzuceń. Wykazuje profesjonalne tworzenie zaawansowanych treści, generowania kodu i konwersacji w językach innych niż angielski, takich jak hiszpański, japoński lub francuski.
Claude 3 Opus i generowanie specjalistycznego kursu
Claude 3 Opus został przetestowany przez Dominica Slausona. Pracuje on w szkolnictwie wyższym i opowiada się za umiejętnością czytania i pisania oraz dostęp do platform AI. Chce edukować, szczególnie innych profesorów, że AI to bardzo przydatne narzędzie pracy. Entuzjasta sztucznej inteligencji stworzył serię promtów, których zadaniem było stworzenie kursu. To co prawda złożoność kroków, ale wyniki były więcej niż satysfakcjonujące.
W opublikowanym, dostępnym dla każdego dokumencie opisał szczegółowo kroki, jakie poczynił, aby Claude 3 Opus wygenerował specjalistyczny kurs. To aż 10 etapów, ale nie ma co ukrywać – finalny efekt musi być dopracowany i pozbawiony błędów. Zaczynamy od nazwy kursu, liczby rozdziałów i ich podsumowań końcowych. To również podanie ocen finalnych i ich sposobów zapisania. Określamy rodzaj kursu, jego harmonogram i wizualizacje graficzne w konkretnych punktach. Utworzone narzędzie musi również logicznie włączyć oceny kształtujące wskazane przez użytkownika do harmonogramu kursu. To całkiem sporo roboty, ale wynik końcowy jest rewelacyjny. Całość badania można podejrzeć TUTAJ. A jakie wnioski wysunął Dominic Slauson?
Uruchomiłem ten promt już wiele razy i oprócz bardzo drobnych poprawek, był w stanie przejść przez cały promt bez problemu. Funkcjonalność promtu jest bardzo dobra. To tylko dowód koncepcji, w jaki sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomóc autorowi w nauce od zera. Ale fakt, że Claude 3 Opus był w stanie zinterpretować tak złożony zestaw kroków bez żadnego problemu, jest niesamowity.
Dominic Slauson
Claude 3 Opus vs ChatGPT-4
Dominic Slauson pierwotnie zbudował kurs w ChatGPT-4, ale bez względu na to, ile wyraźnych instrukcji dodawał, to chatbot na którymś etapie popełnił karygodny błąd. Nie rozumiał w pełni etapów i ignorował wybory, których dokonywał użytkownik, przez co często dublował treść, którą dobrze już znam użytkownik.
Wniosek jest jeden: Claude 3 Opus gromi ChatGPT w złożoności zadań. Czy OpenAI ma się czego obawiać? Na pewno na podstawowym poziomie nie ma to znaczenia, ale przy specjalistycznych zadaniach twórca najpopularniejszego chatbota będzie musiał usprawnić wiele funkcji. Kto wie – może zapowiadany ChatGPT-5 będzie kolejną rewolucją?
Żródło: reddit