Świat mody nie przestaje mnie zaskakiwać. Niektóre pomysły projektantów często przestają przypominać ubrania, a po prostu coś bliżej nieokreślonego, które ma na sobie modelka/model. Tym razem jednak mamy do czynienia z czymś totalnie wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju.
Sukienka Medusa to połączenia odzieży, sztucznej inteligencji i… węży. Zdecydowanie – kreacja ma moją uwagę, bo już po tych paru słowach kluczowych można snuć wyobrażenie, jak to będzie wyglądać. I czy jest to w ogóle prawda, czy zwykły clickbait? Uwierzcie – nie jest. Światu została zaprezentowana sukienka z robotyzowanymi wężami.
Sukienka Medusa to wyjątkowa kreacja dla fanów węży
Kto by nie chciał mieć wszytych prawdziwych węży w sukienkę? No dobra – może nie jestem targetem, ale wierzę, że wielu miłośników tych płazów (lub fanów domu Slytherin z książek/filmów o Harrym Potterze) syczałoby z radości z okazji ogłoszenia takiej kolekcji. Oczywiście sukienka nie pojawi się na półkach sklepowych, ale warto zwrócić uwagę na to, że moda może wykraczać poza standardy, dzięki odważnym pomysłom i nowoczesnej technologii.
Sukienka Medusa to pomysł Christiny Ernst – inżynierki oprogramowania Google i założycielki firmy shebuildsrobots.com. Uzdolniona kobieta chciała połączyć świat mody i AI. Kiecka to czarny outfitt z czterema, złotymi zrobotyzowanymi wężami. Jeden został zainstalowany w górnej części – będzie wpleciony wokół szyi, a kolejne trzy – przy talii. AI jest odpowiedzialne za ruch głów sztucznych płazów. Mogą one skierować się w kierunku przechodzących osób i wykrywają twarze.
Zaprojektowałam tę sukienkę-roboto-węża i w końcu jest gotowa. Zakodowałam opcjonalny tryb, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania twarzy i przesuwania głowy węża w stronę osoby patrzącej na ciebie. Może to pierwsza na świecie sukienka AI?
Christina Ernst o swoim projekcie sukience Medusie
Sukienka Medusa spojrzy na Ciebie okiem węża
Projektantka zdradziła szczegóły na temat tworzenia tej wyjątkowej kreacji. To fala testów z różnymi materiałami. Używała takich materiałów jak: glina samoutwardzana, pianka, tkanina, haft czy druk 3D. Finalnie użyła ThinkerCAD do stworzenia ciał węży, które następnie wydrukowała za pomocą drukarki 3D i pomalowała sprayem. Nie zapominajmy o specjalnych silnikach, dzięki którym główki płazów poruszają się. Nowoczesna technologia AI sprawiła, że węże wykrywają twarze ludzi.
Sukienka Medusa okazała się hitem internetów. Film z projektem Christiny Ernst zdobył 2,9 miliona wyświetleń oraz 140.000 polubień na jej Instagramie. Naprawdę zacny wynik! Zresztą nic dziwnego, bo to innowacyjna koncepcja, choć oczywiście nie obyło się bez negatywnych komentarzy.
Nadchodząca fala Mustafy Suleymana – recenzja książki o AI
Główne zarzuty to sztuczność instalacji oraz brak prezentacji, jak węże reagują na ludzi. Nie od razu Rzym zbudowano, nie od razu można mieć wszystko. Ja jestem zaintrygowany, może wygląda dziwnie i nieco creepy, to z punktu technologicznego jest to coś zupełnie nietypowego. Może otworzyć drogę innym projektantom, którzy chcą swoją kreatywność połączyć z nowoczesnymi technologiami.