kurczak kurczak

Kurczak gadający z AI. System stwierdzi jaki mają nastrój ptaki

Kurczak gadający z AI? Japończycy twierdzą, że dzięki sztucznej inteligencji będą w stanie stwierdzić, w jakim nastroju są te zwierzęta. Ptaki muszą tylko… zagdakać.

Chyba nie ma dnia, abym nie był zaskoczony pomysłami wykorzystania AI w kolejnych dziedzinach. Niektóre z nich są… dosyć nietuzinkowe. Japonia słynie z dziwnych pomysłów (automaty z używaną bielizną to żaden fejk) i teraz do ich grona można dorzucić kolejny. Jednak tym razem służący większemu dobru, aniżeli zaspokojeniu obywateli. AI ma analizować głos kurczaków i stwierdzić, w jakim są nastroju.

AI przeanalizuje gdakania kurczaków, aby stwierdzić, jaki jest ich stan emocjonalny

kurczak

System AI, którzy naukowcy opracowali w tym celu, opiera się na technice Deep Emotional Analysis Learning. Może się ona dostosować do zmieniających się wzorców wokalnych. Na podstawie głosu (w tym przypadku gdakania kurczaków) oceni stan emocjonalny kurczaków. Sztuczna inteligencja była w stanie zidentyfikować głód, strach, gniew, zadowolenie, podniecenie i cierpienie. Naukowcy przetestowali system na 80 kurczakach i współpracowali z zespołem psychologów zwierząt i weterynarzy.

Jeśli wiemy, co czują zwierzęta, możemy zaprojektować dla nich znacznie lepszy świat. Wysokie średnie prawdopodobieństwo wykrycia każdej emocji sugeruje, że nasz model nauczył się wychwytywać znaczące wzory i cechy z gdakania kurczaków.

profesor Uniwersytetu Tokijskiego Adrian Davida Cheok

Wyniki badań nastrojów kurczaków przez AI może mieć nieścisłości, ale sam projekt jest intrygujący

kurczak

Przeprowadzono pierwsze testy, które nie zostały jeszcze poddane pełnej weryfikacji, ale aspiracje są duże. To zrozumienie stanu ptaków na podstawie sygnałów słuchowych i pomaganie zwierzakom, aby ich żywot był jak najbardziej bezstresowy. Poza tym wiadomo – kurczak z KFC lepiej smakuje, kiedy nie był zestresowany, tylko szczęśliwy.

Naukowcy powiedzieli również, że system ten – w obecnej fazie – może zawierać fałszywe wyniki. W rezultacie – szczęśliwy kurczak może być najbardziej smutnym i cierpiącym ptakiem w stadzie. Może to wynikać z różnic gatunków zwierząt i złożoności niektórych komunikatów, takich jak język ciała. Nie zmienia to faktu, że pomysłów na wykorzystanie AI nie brakuje, a ten jest jednym z tych bardziej oryginalnych.

Warto również zauważyć, że kurczaki nie były pierwszymi zwierzętami hodowlanymi, które zechciano zrozumieć. W 2022 r. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze, ETH Zurich i francuskiego Narodowego Instytutu Badań Rolnictwa, Żywności i Środowiska powiedzieli, że stworzyli algorytm pomagający zrozumieć emocje świń.

Żródło: Business Insider
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments