Kilka dni temu ukazała się informacja, że włoscy naukowcy odkryli pochówek Platona. A pomogła w tym sztuczna inteligencja. Platon został pochowany w swojej Akademii, ale historycy nie wiedzieli, w którym dokładnie miejscu. Tę właśnie informację zawierały zwoje z Herkulanum.
Zostały one odnalezione w XVIII wieku, ale niestety były one zwęglone i w zasadzie niemożliwe do odczytania, gdyż Herkulanum zostało (wraz z Pompejami) pogrzebane na początku naszej ery w wyniku wybuchu Wezuwiusza. Taki zwój wygląda w zasadzie jak spalona drewniana kłoda i rozpada się w rękach.
Pochówek Platona odkryty dzięki AI
Jakimś cudem jednak udało się je zeskanować – trzy lata temu naukowcy z Pizzy podjęli się próby odczytania zwojów. Zastosowano do tego potężną technologię optycznej tomografii koherentnej (OCT) i technik obrazowania hiperspektralnego w podczerwieni. OCT – inaczej „bioniczne oko” – do tej pory wykorzystywane było głównie w medycynie.
Wśród tekstu, który udało się już rozszyfrować znajdowały się zapiski Filodema z Gadary, epikurejskiego poety i filozofa, zawierające historię Akademii Platońskiej. Filozof ten studiował w Atenach, a później mieszkał w Cesarstwie Rzymskim, stąd obecność jego pism na terenie Herkulanum. Tekst Filoderma nie tylko szczegółowo opisuje Akademię założoną przez Platona, ale też podaje szczegółowe informacje na temat życia filozofa, w tym miejsca jego pochówku. Na razie udało się odczytać ok. 30% tekstu ze zwoju, ale prace trwają, a swoje trzy grosze do włoskiego projektu dorzucił i … Elon Musk. Podobno odszyfrowanie pojedynczego zwęglonego zwoju może kosztować nawet 10 mln dolarów.
Elon Musk jednym z fundatorów projektu The Vesuvius Challenge
Elon Musk zadeklarował finansowanie projektu The Vesuvius Challenge, będącemu konkursem z dziedziny uczenia maszynowego i widzenia komputerowego. Projekt ustanowiono w ubiegłym roku i też właśnie wtedy doszło do pierwszych przełomowych odkryć na polu odczytania papirusów z Herkulanum.
Wartość przyznanych w konkursie nagród sięgnęła 1 mln dolarów. Sprawa robi się jeszcze ciekawsza, jeśli dodamy, że wydobyte do tej pory zwoje stanowią tylko część biblioteki znajdującej się w tzw. Willi Papirusów (należącej podobno do teścia Juliusza Cezara) – archeolodzy uważają, że nie odkryto jeszcze głównej biblioteki tej posiadłości.
Materiał nie został wygenerowany przez AI. Napisała go dla was Gabi.
Źródło: Vesuvius Challenge
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai
Dziękuję Gabi za niewygenerowany artykuł. To nie sarkazm!
Niemniej jednak dobrze byłoby się dowiedzieć nie tylko, że w tekście opisane jest miejsce pochówku Platona, ale gdzie to miejsce jest zlokalizowane, chociażby w przybliżeniu. Jeśli źródła tego nie podały, to warto by było o tym wspomnieć.