Coraz więcej u nas tekstów o AI, a będzie jeszcze więcej, ale o tym za chwilę. Dziś mam dla Was ciekawostkę od Adobe – Project Music GenAI.
Firma Adobe poświęca bardzo dużo uwagi rozwiązaniom, które opierają się na sztucznej inteligencji. AI dostępne jest już w stabilnych wersjach aplikacji Photoshop czy Illustrator. Testowo pojawia się chociażby w Acrobacie.
Najnowszy eksperyment Adobe z generatywną sztuczną inteligencją ma pomóc ludziom tworzyć i dostosowywać muzykę z pominięciem doświadczenia związanego z audio. Nie jest to pierwszy raz, kiedy czytamy o generowaniu muzyki na podstawie promptów, ale patrząc na budżet Adobe, firma może pozwolić sobie na działanie na skalę, o jakiej nie marzyły małe startupy.
Project Music GenAI
Ogłoszony w środę, podczas Hot Pod Summit w Brooklynie, Project Music GenAI Control to nowe, prototypowe narzędzie, które pozwala użytkownikom generować muzykę dzięki podpowiedziom tekstowym, a następnie edytować ten dźwięk bez konieczności przechodzenia do dedykowanego oprogramowania do edycji.
Nowe narzędzia rozpoczynają się od podpowiedzi tekstowej wprowadzonej do generatywnego modelu sztucznej inteligencji. Jest to metoda, którą Adobe stosuje już w Firefly. Użytkownik wprowadza konkretną podpowiedź tekstową, jak „mocny rock”, „radosny dance” lub „smutny jazz”, aby wygenerować muzykę. Gdy narzędzia już to zrobią, precyzyjna edycja jest zintegrowana bezpośrednio z workflow.
Dzięki prostemu interfejsowi użytkownik może przekształcać wygenerowany dźwięk w oparciu o melodię referencyjną, dostosowywać tempo, strukturę i powtarzające się wzorce utworu muzycznego, wybierać to, kiedy zwiększać i zmniejszać intensywność dźwięku, wydłużać długość klipu, ponownie miksować sekcję lub generować płynnie powtarzalną pętlę.
Jak twierdzi Adobe, Project Music GenAI Control może pomóc użytkownikom w tworzeniu dokładnie takich utworów, jakich potrzebują – rozwiązując kompleksowo problemy związane z workflow. Rozwój Project Music GenAI – wraz z innymi eksperymentami, nad którymi pracuje Adobe – można śledzić na stronie Adobe Labs. Jako projektant, który zdecydowanie zbyt dużo czasu spędzał w serwisach stockowych i bankach muzyki, zdecydowanie kibicuję tej gałęzi sztucznej inteligencji.