Strajk pielęgniarek Strajk pielęgniarek

Trwa strajk pielęgniarek w San Francisco. AI w medycynie nie wszystkim się podoba

AI w medycynie wzbudza wiele emocji. Z jednej strony to ogromne wsparcie pielęgniarek i lekarzy, z drugiej – pracownicy medyczni widzą w sztucznej inteligencji więcej szkody, niż pożytku. Pielęgniarki zorganizowały strajk i zebrały się przed jednym szpitali w San Francisco. Czy to strach przed nieznanym lub wizją utratą pracy, czy jednak to pewien głos rozsądku?

Kaiser Permanente Medical Group jest jedną z największych w USA organizacji non-profit. Model biznesowy grupy oparty jest na równoległej działalności oddziałów i szpitali oraz fundacji. Oferuje nowoczesne rozwiązania medyczne i tym razem firma ogłosiła dosyć tajemniczy projekt AI. Członkowie California Nurses Association śpieszą się z wdrożeniem czegoś, co nazywają niesprawdzoną i nieuregulowaną (jeszcze) technologią.

Strajk pielęgniarek w USA to sprzeciw przeciwko Kaiser Permanente i wykorzystaniu AI w medycynie

Strajk pielęgniarek

Kaiser mówi, że nowe narzędzia mogą uratować życie. Na swojej stronie internetowej firma odwołuje się do systemu monitorowania, który może zapobiegać sytuacjom kryzysowym przed ich wystąpieniem. Program ma automatycznie analizować elektroniczne dane zdrowotne pacjentów szpitalnych i może ostrzec personel medyczny, kiedy pacjentowi będzie grozić niebezpieczeństwo. Pielęgniarki jednego ze szpitali widzą w tym systemie wiele nieprawidłowości.

Żaden komputer, żadna sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiego dotyku. Nie może trzymać ręki ukochanej osoby. Nie możesz nauczyć komputera, jak mieć empatię

Amy Grewal, zarejestrowana pielęgniarka

Eksperci AI reagują na postulaty pielęgniarek i uspokajają protestujące kobiety.

Kaiser Permanente zapewnia pielęgniarkom najnowocześniejsze narzędzia i technologie, które wspierają naszą misję zapewnienia wysokiej jakości, niedrogiej opieki zdrowotnej, aby jak najlepiej zaspokoić naszych członków i pacjentów. Konsekwentnie inwestujemy i przyjmujemy technologię, która umożliwia pielęgniarkom bardziej efektywną pracę, co poprawia wyniki pacjentów i satysfakcję pielęgniarek i nie zamierzamy z tego rezygnować

Oświadczenie Kaiser Permanente

Czy strajk pielęgniarek ma sens?

Kaiser Permanente dodaje, że technologie AI mają pomagać pracownikom medycznym, a nie je zastąpić. Strajki pielęgniarek mają oczywiście podwójne dno, bo pracownicy na pewno boją się o to, czy sztuczna inteligencja nie zabierze im pracy.

AI to pędząca kula śniegowa, która nie chce się zatrzymać. Technologia już pomaga w wielu dziedzinach życia – również w medycynie. Urządzenia diagnostyczne to cenne wsparcie. Obecnie nie wyobrażam sobie, aby – przykładowo – maszyna przeprowadziła operację na sercu.

Czy strajki osiągną jakiś skutek i cofną pewne działania firmy? Śmiem wątpić. To postęp, którego nie sposób powstrzymać.

Żródło: NBC
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments