G42 G42

Wojna o G42. Kolejny odcinek technologicznych starć na linii USA-Chiny

Zimna wojna między tymi dwoma USA a Chinami toczy się już od kilku lat i nabiera rozpędu. Pole bitwy przenosi się na Bliski Wschód, a gra toczy się o chipy. Już w ubiegłym roku Stany Zjednoczone ograniczyły wysyłkę do krajów Zatoki Perskiej wysokowydajnych chipów, tak aby powstrzymać chińskie firmy, które właśnie tą drogą uzyskiwały do nich dostęp. Dnia 16 kwietnia 2024 roku Microsoft ogłosił, iż zainwestuje 1,5 mld dolarów w G42 – arabskiego giganta sztucznej inteligencji z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Celem jest wyeliminowanie Chin z w walki o wpływy technologiczne w tym regionie. A są one spore, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W ramach partnerstwa, Microsoft udzieli G42 pozwolenia na sprzedaż swoich usług, korzystających z wydajnych chipów AI. Chipy te są wykorzystywane do trenowania modeli generatywnej AI. W zamian – G42 ma wykluczyć chiński sprzęt ze swojej działalności. Mówi się także o zbyciu przez ten koncern udziałów w ByteDance (czyli TikToku) i wycofanie technologii Huawei, która, w opinii specjalistów, może stanowić tylną furtkę dla chińskich agencji wywiadowczych.

G42 i technologiczna wojna USA vs Chiny

G42

Co ciekawe G42 ma powiązania nie tylko z Waszyngtonem, ale i z Pekinem – co w chwili obecnej jest postrzegane jako wzajemnie się wykluczające.

W przypadku nowoczesnych technologii, nie możesz być jednocześnie w obozie chińskim, i naszym

Gina Raimondo, amerykańska sekretarz handlu

Tymczasem na czele G42 stoi Peng Xiao, a grupa współpracuje z chińskimi firmami oraz zatrudnia osoby z chińskich przedsiębiorstw związanych z rządem. Co więcej, organ Chińskiej Partii Komunistycznej stwierdził, że Xiao był związany z rozległą siecią firm, które „materialnie wspierają” technologiczny postęp chińskiego wojska. Jeden z dyrektorów G42 pracował wcześniej w chińskiej firmie zajmującej się nadzorem AI.

Yitu ma rozległe powiązania z chińskimi służbami bezpieczeństwa i prowadzi monitoring z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy na terenie całego kraju. Firma miała również związki z chińskim gigantem genetycznym – BGI, którego filie zostały umieszczone na czarnej liście przez administrację Bidena w zeszłym roku.

Czy G42 da władzę absolutną Microsoftowi?

G42

Technologiczny rozwój Chin jest naturalnie również przedmiotem troski o bezpieczeństwo narodowe w USA. Porozumienie zobowiązuje również G42 do uzyskania zgody przed udostępnieniem swoich technologii innym rządom lub wojskom oraz zabrania wykorzystywania technologii do celów inwigilacji. Microsoft będzie miał również prawo do audytu wykorzystania swojej technologii przez G42.

Jeśli te ruchy się powiodą, G42 zostanie włączone do amerykańskiego kręgu i ograniczy swoje związki z Chinami. Umowa może również stać się modelem dla tego, jak amerykańskie firmy wykorzystują swoje technologiczne przywództwo w dziedzinie sztucznej inteligencji, aby odciągnąć kraje od chińskiej technologii, jednocześnie same czerpiąc ogromne korzyści finansowe.

Materiał nie został wygenerowany przez AI. Napisała go dla was Gabi.
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai.

Źródło: The New York Times

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments