Sztuczna inteligencja jeszcze do niedawna była czymś w rodzaju Świętego Graala. Zaczęło się od prostych algorytmów, służących najczęściej do jednego, ściśle zdefiniowanego zadania. Od gry w szachy… Wszystko zmieniło się w 2023 roku, kiedy AI znalazła się na ustach wszystkich.
Nie znaczy to, że wcześniej nie mieliśmy do czynienia z systemami sztucznej inteligencji. Oczywiście, że mieliśmy! Po prostu nie była ona dostępna każdemu człowiekowi, za „symboliczną opłatą”. Teraz możemy korzystać z niej wszyscy i ułatwiać sobie w ten sposób życie. Tylko, czy bawiąc się ChatGPT albo programikami do edycji zdjęć, wszyscy wiemy, z czym się mierzymy?
O AI słów kilka
Prosty algorytm to jeszcze nie „inteligencja”, tylko po prostu sposób kalkulacji. Twórcy AI zmierzali do tego, by stworzyć maszynę, która będzie sama uczyć się w oparciu o dostarczone jej dane, czyli mówiąc wprost – pobierane z sieci. Opiera się to na różnych technikach i metodach, np. sieciach neuronowych, bazujących na tym, co robi mózg człowieka. Efekt jest taki, że obecna AI podejmuje „samodzielnie” decyzje, a jak – tego nie wiedzą nawet sami twórcy owej AI. Przy czym systemy AI nie wiedzą przecież, w jakim celu coś robią i po prostu wykonują polecenia.
Możemy się spierać, czy jest to „myślenie”, takie jak myślenie przypisane człowiekowi, czy raczej tylko efekt miliardów obliczeń – w tym momencie nie ma to już znaczenia. Znaczenie ma fakt, że AI to potężne narzędzie o potencjalnie nieograniczonych możliwościach, które – jak każde narzędzie w rękach człowieka – może być wykorzystane w dobrych, jak i z w złych celach.
Jakie są fakty i mity związane z AI?
- MIT: Sztuczna inteligencja to „tylko narzędzia”. To ludzie będą je kontrolować.
- FAKT: Tak, dopóki AI nie przewyższy „inteligencją” ludzi – nie da się kontrolować czegoś, co jest „mądrzejsze” od nas.
- MIT: Sztuczna inteligencja to maszyna, a maszyny nie mają własnych celów.
- FAKT: Maszyna ma taki cel, do jakiego została zaprogramowana.
- MIT: AI to problem przyszłości.
- FAKT: Z AI mierzymy się tu i teraz i to teraz jest kluczowy czas, mogący zdecydować o przyszłości ludzkości.
- MIT: Powstanie superinteligencja (inteligencja przewyższająca człowieka, AGI)
- FAKT: Jest to kwestia, co do której nie ma zgody wśród naukowców. Niektórzy twierdzą, że jest to kwestia kilkunastu albo kilkudziesięciu lat. Inni mówią, że jest to w ogóle nierealne. Tak naprawdę po prostu tego nie wiemy.
- MIT: Sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad Światem.
- FAKT: Dopóki AI nie będzie miała świadomości, to będzie tylko narzędziem w rękach ludzi, a zatem kontrolę nad światem – de facto – przejmą ci, którzy będą się nią skutecznie posługiwać. Inną sprawą jest to, czy w ten sposób realizowane będą cele służące ludzkości i jej dobrostanowi – czy wręcz przeciwnie. Może być też tak, że będzie to kwestia drugorzędna w porównaniu z zyskiem, a ewentualne konsekwencje dla ludzi będą tylko skutkiem ubocznym (tak, jak teraz dzieje się z mediami społecznościowymi).
- MIT: Superinteligencja zyska świadomość oraz własną wolę i przerobi nas na spinacze.
- FAKT: Jak wyżej – póki co jest to czyste science-fiction (choć niektórzy naukowcy już się o to realnie martwią);
- FAKT NR 2: Mimo wszystko powinniśmy się zastanowić nad tym, jak sprawić, by cele sztucznej inteligencji pokrywały się z naszymi.
- MIT: Tylko przeciwnicy postępu technologicznego martwią się sztuczną inteligencją
- FAKT: Wielu naukowców, badaczy i specjalistów w tej dziedzinie wysuwa swoje wątpliwości i podnosi temat bezpieczeństwa. Kwestią tą zajmują się już też prawodawcy. Prawda jest taka, że wraz z przyrostem wiedzy na temat AI pojawia się coraz więcej niepokoju, a rosną one wraz z rosnącymi możliwościami AI.
- MIT: AI to technologia, której nie da się zatrzymać.
- FAKT: To jest prawdopodobnie prawda. W historii ludzkości jest wiele wynalazków, które lepiej gdyby nigdy nie powstały. A jednak to nigdy ludzi nie powstrzymywało. Nawet gdyby firmy na Zachodzie ograniczyły rozwój AI, to pałeczkę przejmą Chińczycy. Co zresztą było argumentem przeciwko tymczasowemu wstrzymaniu prac nad AI w zeszłym roku.
Czy AI zagraża ludzkości?
Znajdujemy się teraz w kluczowym momencie – decydującym – w jaką stronę pójdzie ludzkość. Musimy pamiętać, że sztuczna inteligencja jest taka, jacy są ludzie – korzysta przecież z informacji/danych wygenerowanych przez człowieka. I będzie też służyć takim celom, jakie jej określimy (przynajmniej do momentu, gdy nie zyska własnej świadomości). Jest to narzędzie wysokiego ryzyka, więc powinniśmy (jako ludzkość) adekwatnie dużo uwagi poświęcić bezpieczeństwu jego użytkowania. I to zawczasu, a nie – tak, jak to na ogół bywa – post factum, kiedy mleko się wyleje, a dżin wymknie z butelki.
Przeciętny użytkownik oczywiście nie jest w stanie tu wiele zdziałać, poza podnoszeniem swojej świadomości, co przekładać się musi na naciski – i na BigTechy – i na rządy, aby wprowadzały regulacje chroniące nasze prawa. Nie mówmy „mnie to nie dotyczy” – to dotyczy nas wszystkich i dlatego nie możemy dopuścić, by te sprawy toczyły się ponad naszymi głowami.
Materiał nie został wygenerowany przez AI. Napisała go dla was Gabi.
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai