Azbest na dachach będzie łatwy do zlokalizowania dzięki systemowi AI. Śpieszmy się usuwać toksyczny materiał

Azbest na dachach domów to – według naukowców – cichy zabójca naszego zdrowia. W Polsce działa Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, na który można dostać dofinansowanie, ale oczywiście problem nie dotyczy tylko naszego kraju, a całego świata. Pozbycie się tych materiałów z naszych mieszkań to nie żadna fanaberia, a wręcz obowiązek. Od ponad 20 lat materiał ten nie może być produkowany.

Według Światowej Organizacji Zdrowia azbest powoduje ponad 100.000 zgonów rocznie na całym świecie, głównie z powodu raka płuc, ale także innych schorzeń, w tym guzów opłucnej i zwłóknienia płuc. Prawny cel usunięcia azbestu z budynków publicznych to rok 2028, a cel dla budynków prywatnych to rok 2032. Jak jednak sprawnie zweryfikować, że ów materiał został usunięty? Firma DetectA przy wsparciu AI ma na to pomysł!

Azbest zostanie sprawnie wykryty przez system AI od firmy DetectA ?

Azbest

Oprogramowanie opracowane we współpracy z firmą DetectA wykorzystuje metody sztucznej inteligencji, głębokiego uczenia się i wizji komputerowej do zdjęć lotniczych, wykorzystując obrazy RGB, które są najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym typem. Powodzenie tego znacznie bardziej skalowalnego projektu umożliwi bardziej systematyczne i skuteczne monitorowanie procesu usuwania tego wysoce toksycznego materiału budowlanego.

W przeciwieństwie do metod obrazowania w podczerwieni lub obrazowania hiperspektralnego, nasza decyzja o szkoleniu sztucznej inteligencji za pomocą obrazów RGB gwarantuje, że metodologia jest wszechstronna i łatwa do dostosowania. W Europie i wielu innych krajach na całym świecie ten rodzaj obrazowania lotniczego jest swobodnie dostępny w bardzo wysokich rozdzielczościach.

Javier Borge Holthoefer , główny badacz grupy Systemów Złożonych ( CoSIN3 ) w Internetowym Instytucie Interdyscyplinarnym ( IN3 ).

Azbest z dachów domów powinien być usunięty przez właścicieli do 2028 roku

Azbest

Naukowcy przeszkolili system głębokiego uczenia się, korzystając z tysięcy zdjęć znajdujących się w posiadaniu Instytutu Kartograficznego i Geologicznego Katalonii, ucząc narzędzie sztucznej inteligencji, które dachy zawierają azbest, a które nie. Wykorzystano 2244 obrazy (1168 pozytywnych na obecność azbestu i 1076 negatywnych). 80% wykorzystano do szkolenia i walidacji systemu, a pozostałe obrazy zarezerwowano do końcowego testu. Oprogramowanie jest teraz w stanie określić, czy na nowych zdjęciach występuje azbest, oceniając różne wzorce, takie jak kolor, tekstura i struktura dachów, a także obszar otaczający budynki.

Fotografie hiperspektralne ułatwiają wykrycie azbestu, ponieważ zawierają znacznie więcej warstw informacji, jednak nie są idealne do opracowania skutecznej metody wykrywania, ze względu na ich ograniczoną dostępność i wysoki koszt ich uzyskania. System opracowany przez badaczy UOC jako pierwszy wykorzystuje obrazy RGB, które można pobierać z samolotów i które są powszechnie wykorzystywane przez służby kartograficzne wielu krajów.

To jak? Macie jeszcze azbest na dachach? Tak? Może jednak warto się go pozbyć? Nie wiadomo na jaką skalę zostanie wdrożony system AI, ułatwiający wykrycie tego toksycznego materiału, ale fakt powstawania takiego systemu stawia sprawę na ostrzu noża. Azbest trzeba usunąć, czy się to nam podoba, czy nie. W przeciwnym razie można ponieść nieprzyjemne konsekwencje. Jednak spokojnie – mamy na to czas do 2028 roku.

Źródło: UOC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments