Niedźwiedzie w Japonii stają się coraz większym problemem. W przeciągu ostatniego roku miało miejsce aż 198 ataków tych zwierząt na ludzi w 19 prefekturach, w wyniku których zginęło sześć osób. Liczby te są rekordowo wysokie od czasu rozpoczęcia śledzenia w 2016 roku.
Władze Japonii rozpoczynają pilotażowe projekty mające na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do monitorowania obecności niedźwiedzi w pobliżu zaludnionych obszarów w związku z tymi niepokojącymi statystykami. W jaki sposób system AI będzie działał i jak pomoże on mieszkańcom Japonii, a dokładnie prefektury Toyama?
Niedźwiedzie na terenach Japonii będą pod szczegółową obserwacją systemu AI
System AI został ogłoszony w poniedziałek i ma rozpocząć się za kilka miesięcy po serii testów. Będzie monitorował w formie transmisji na żywo z różnych kamer bezpieczeństwa w celu identyfikacji obszarów, w których niedźwiedzie zbliżą się zbyt blisko siedlisk ludzkich i mogą stanowić ryzyko. AI wejdzie w grę, aby kategoryzować ruchome byty – jako niedźwiedzie lub inne obiekty.
Kamery zastosowane w pilocie będą pochodzić zarówno od przedsiębiorstw użyteczności publicznej, jak i od istniejących rządowych działań w zakresie nadzoru i zarządzania katastrofami. Kamery rządowe są instalowane w Ministerstwie Gruntów, Infrastruktury, Transportu i Turystyki w Rzece i Krajowym Biurze Autostrad, a także w obiektach prefekturalnych.
Czy dzięki systemowi AI mieszkańcy Japonii poczują się bardziej bezpiecznie?
Ponadto, jeśli system AI zda egzamin będzie on wdrażany w innych prefekturach Japonii. Podobna technologia będzie również wykorzystywana na ternie Iwate. Umieszczono już tam 30 kamer wzdłuż rzek, które mają rejestrować pojawienie się niedźwiedzi brunatnych i ostrzegać centrum monitorowania. Te następnie wyśle alert mieszkańcom. Wydaje się jednak, że tereny Toyama będą zaopatrzone w większą liczbę kamer.
W 2022 roku próbowano wprowadzić inny system monitorowania niedźwiedzi. Zainstalowano system kontroli w parku narodowym po pagórkowatej zachodniej stronie miasta Nagaoka. Był oparty na chmurze, zawierającej funkcję analizy sztucznej inteligencji i kamery czujnikowe, które wysyłały zdjęcia za pomocą poczty elektronicznej do odpowiedniego personelu, który mógł zamknąć park w celu ochrony mieszkańców przed atakami. AI była w stanie poprawnie wykryć niedźwiedzia na 86 procentach kolorowych fotografii i 44 procentach czarno-białych.
Niestety system często błędnie identyfikował średnie ssaki – takie jak szopy, psy i borsuki – jako niedźwiedzie. Czy nowy system AI będzie bardziej precyzyjny? Czas pokaże.
Żródło: The Register
Zdjęcie wygenerowane przez ideogram.ai